Jak wygląda rozładunek big-bag?

Worki big-bag są coraz częściej stosowane w branży przemysłowej. Cztery uchwyty nośne sprawiły, że łatwiejsze stało się przenoszenie opakowań, natomiast lej nasypowy i wysypowy ułatwiły ich napełnianie i opróżnianie. Big-bagi przeniosły odpowiedzialność za rozładunek ze zwykłego pracownika na operatorów, w związku z czym zmniejszyło się ryzyko urazów związanych z obsługą worków.

Przebieg rozładunku big-bag

rozładunek big-bagOperator wózka widłowego umieszcza big-bag na specjalnie dostosowanym systemie rozładunkowym, który jest zbudowany z ramy, najczęściej wykonanej ze stali węglowej lub ze stali nierdzewnej. Rozładunek big-bag jest niezwykle prosty za sprawą możliwości regulacji wysokości systemu. Natomiast dzięki znajdującym się na dole stacji poprzecznicom i płytom ochronnym, worek zachowuje stabilną pozycję. W dodatku, aby chronić pracownika przed pyleniem, urządzenie posiada pierścień zaciskowy. Gdy big-bag zostanie już właściwie ustawiony, pracownik w sposób ręczny dokonuje jego otwarcia. Następnie ustawia na stacji rozładunkowej odpowiedni program i wybiera przycisk start. Na skutek działania siłowników, worek jest uciskany w sposób naprzemienny, raz z jednej, raz z drugiej strony, a jego zawartość jest transportowana za pomocą rur, najczęściej wykonanych z tworzywa sztucznego ku lejowi nasypowemu. Proces ten trwa do momentu, gdy zawartość worka big-bag ulegnie całkowitemu rozładunkowi. Zamknięcie opakowania odbywa się za pomocą zaworu regulacyjnego. 

Z pewnością zastosowanie big-bagów w jest warte przemyślenia. Cechują się one kompaktowymi wymiarami oraz łatwością opróżniania ich zawartości, nawet z narożników. Dodatkowym atutem jest ich łatwa instalacja na systemach rozładunkowych, co wiąże się z tym, że ich rozładunek jest niezwykle prosty, pochłania mniej czasu oraz jest bezpieczny dla pracownika.