sklep sportowy

Jak urządzić sklep sportowy?

Branża sportowa obecnie zaczyna się całkiem prężnie rozwijać. Wynika to z tego, że nie tylko coraz większa liczba sportów staje się w Polsce popularna, ale i także z racji tego, że coraz większa liczba osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest prowadzenie zdrowego o aktywnego trybu życia i tym samym uprawnianie sportów. W związku z powyższym założenie sklepu sportowego może się okazać całkiem dobrym pomysłem na własny biznes. Co jednak o tej branży warto wiedzieć i w jaki sposób urządzić taki sklep by był on jednocześnie funkcjonalny i dobrze się prezentował? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule. 

Założenie sklepu sportowego – formalności

sklep sportowyZasadniczo by założyć własny sklep sportowy nie potrzeba mieć ani żadnego doświadczenia, ani też żadnych konkretnych kwalifikacji. Taka działalność może być prowadzona praktycznie w każdej formie prawnej z wyłączeniem spółki partnerskiej. Według poradnikprzedsiebiorcy.pl formalności związane z zakładaniem sklepu sportowego w zasadzie ograniczają się do złożenia odpowiednich wniosków w takich instytucjach jak:

  • urząd miasta/gminy,
  • wpis do KRS,
  •  ZUS/urząd skarbowy.

Po złożeniu odpowiednich dokumentów i zaakceptowaniu ich właściwie można rozpocząć działanie sklepu. Niemniej należy się liczyć z tym, że samo dopełnienie formalności to jeszcze nie wszystko, co liczy się przy zakładaniu sklepu.

Sklep sportowy – wyposażenie sklepu

sklep sportowyPrzy zakładaniu sklepu sportowego należy zwrócić uwagę na to by odpowiednio zabezpieczyć powierzchnie, jak i dobrać rozwiązania sprawdzające się w tej branży. Jeśli chodzi o zabezpieczenie powierzchni to warto tutaj pomyśleć o takich rozwiązaniach jak posadzki przemysłowe, które są jednocześnie trwałe, odporne na nacisk, jak i łatwe do utrzymania w czystości, a te parametry są dość istotne w sklepie sportowym. Jeśli chodzi natomiast o ściany to sposób ich zabezpieczenia nie ma aż takiego znaczenie, z powodzeniem sprawdzą się tu zmywalne farby. Samo wyposażenie sklepu związane jest w dużej mierze z jego specyfiką, niemniej można tu wskazać na takie rozwiązania jak regały sklepowe metalowe, które umożliwiają ekspozycję towarów o różnej wielkości i wadze, a  dodatkowo są łatwe do utrzymania w czystości. Na wyposażeniu powinny znaleźć się także wieszaki, do ubrań sportowych, stojaki manekiny całopostaciowe, oraz lady sklepowe. Nie można także zapomnieć o wyposażeniu sklepu w kasy fiskalne.

Założenie sklepu a obowiązek stosowania kasy fiskalnej

kasa fiskalnaNa dzień dzisiejszy większość osób zakładających własną działalność i prowadząc sprzedaż zobowiązana jest do jej rejestrowania za pomocą kasy fiskalnej. Z obowiązku tego zwolnione są osoby, których utarg nie przekracza dwudziestu tysięcy i które zajmują się sprzedażą produktów nie znajdujących się na lisie produktów, których sprzedaż musi być bezwzględnie rejestrowana, należy jednak pamiętać o tym, że sprzedaż jakiegokolwiek produktu z tej listy nakład na właściciela obowiązek zarejestrowania tego na kasie fiskalnej, co oznacza i tak konieczność jej kupna i zgłoszenia. W praktyce to wszystko oznacza że już przy zakładaniu sklepu należy od razu pomyśleć o tym by kasa fiskalna znalazła się na stanie sklepie. Należy także dobrać odpowiednie programy sprzedażowe jak i terminale płatnicze, ponieważ obecnie sklep który nie jest wyposażony w terminal cieszy się zdecydowanie mniejsza popularnością. Wato mieć ten fakt na uwadze.

Asortyment sklepu sportowego – co powinno znaleźć się w jego ofercie

sklep sportowyJak w przypadku każdego sklepu tak i w tym wypadku najważniejszą rolę odgrywa odpowiednio skomponowana oferta. To co powinno wejść w skład asortymentu zależy w dużej mierze od wielkości sklepu. Niemniej można by tu wskazać, takie rozwiązania jak:

  • ubrania sportowe (koszulki, spodenki, skarpetki, czapki),
  • obuwie sportowe,
  • akcesoria rowerowe (okulary, kaski, ochraniacze),
  • akcesoria turystyczne ( śpiwory, namioty, torby, plecaki, itd.),
  • sprzęt do siłowni (hantle, ławki do ćwiczeń, skakanki, pasy drążki, gryfy itd.),
  • akcesoria do piłki nożnej, siatkówki, piłki ręcznej, biegania, tenisa,
  • akcesoria do sportów wodnych.

Oczywiście konkretne rozwiązania, producenci jakich produkty będą sprzedawane to kwestia indywidualna każdego właściciela niemniej należy zadbać o to by w ofercie znajdowały się produkty z różnej półki cenowej.

W kwestii podsumowania

Urządzenie sklepu sportowego w zasadzie nie jest trudne, warto jednak zorientować się w tym jak powinna być zagospodarowana przestrzeń w takim obiekcie oraz w tym na jaki asortyment jest największy popyt. Zorientowanie się w tych kwestiach ułatwi nam założenie sklepu i uniknięcie wielu błędów przy jego wyposażaniu. 

Leave a Comment