Jak starać się o niemiecki kindergeld?

Wszystkie osoby pracujące na terenie Niemiec i posiadające zameldowanie mogą starać się o wypłatę zasiłku niemieckiego na posiadane dzieci (mieszkające w Polsce lub w Niemczech). Jedyny minus takiego rozwiązania jest fakt, że równocześnie trzeba zrezygnować z zasiłku 500 plus wypłacanego od kilku lat w Polsce. Trzeba jednak wspomnieć, że nadal niemiecki zasiłek jest wyższy i bardziej opłacalny w przypadku wieloosobowej rodziny.

Kto może otrzymać zasiłek kindergeld?

kindergeld niemcyTrzeba spełnić kilka podstawowych warunków oraz odpowiednio udokumentować zatrudnienie w Niemczech, a także posiadanie dzieci. Poprawnie złożony wniosek w odpowiednim urzędzie spowoduje, że w przeciągu kilku miesięcy zostanie nam wypłacony tzw. kindergeld Niemcy to kraj, do którego Polacy najczęściej wyjeżdżają w celach zarobkowych. Nic więc dziwnego, że w Polsce działa sporo profesjonalnych biur rozliczeniowych, w których można liczyć na usługę m.in. rozliczenia podatku czy właśnie pomocy przy składaniu wniosku o niemiecki zasiłek rodzinny. Oczywiście można próbować przejść w pełni samodzielnie całą procedurę, jednak jest to z pewnością trudne i stresujące, gdy nie zna się przepisów niemieckich oraz języka w stopniu komunikatywnym. Pracownicy urzędu mogą bowiem chcieć skontaktować się z nami, by o coś dopytać. Jeśli natomiast zdecydujemy się na współpracę z biurem, to mamy pewność, że wszystko zostanie poprawnie złożone.

Warto pamiętać również, że pracownicy przebywający od dłuższego czasu w Niemczech mogą starać się o wyrównanie świadczenia kindergeld za poprzednie okresy, jeśli na przykład przegapili tę kwestię i złożyli wniosek ze sporym opóźnieniem. Tutaj również pomogą pracownicy biura, którzy złożą odpowiednie wnioski i przekażą stosowne informacje urzędnikom.