Jak czyścić dno basenu?

 

Własny akwen w ogrodzie, który pozwala na schłodzenie się w tych najbardziej upalnych miesiącach oraz oferuje nieograniczone atrakcje dla dzieci i dorosłych, to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek. Chcąc móc z przyjemnością korzystać z uroków prywatnego basenu trzeba pamiętać o utrzymaniu go w nienagannej czystości.

Czysty basen – czysta przyjemność

najlepszy odkurzacz do dna basenuMętna woda czy dryfujące w niej liście i inne zanieczyszczenia nie zachęcają do kąpieli w basenie. Podobnie jak ścianki i dno zbiornika pokryte nieprzyjemnym osadem. Niestety nie jest to tylko defekt natury estetycznej. W brudnej wodzie o wiele łatwiej o namnożenie się drobnoustrojów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Pływające w wodzie zanieczyszczenia stanowią także doskonałą pożywkę dla glonów, które potrafią rozmnażać się w tempie ekspresowym. Warto zatem czyścić akwen regularnie i nie dopuszczać do zabrudzeń, które trudno będzie później usunąć. Przydatny w tym będzie odkurzacz basenowy. Urządzenia te z łatwością pozwolą na utrzymanie zbiornika w nieskazitelnej czystości bez konieczności spuszczania wody. Najlepszy odkurzacz do dna basenu musi być dopasowany do wielkości zbiornika. Jeśli dysponujemy niewielkim akwenem, w zupełności wystarczy nam odkurzacz ręczny. Kupując model ręczny zwróćmy uwagę na jego wagę (im lżejszy, tym praca z nim będzie łatwiejsza) oraz zasilanie. Najwydajniejsze będą modele zasilane sieciowo, jednak trzeba pamiętać, że w takim przypadku będzie nas ograniczała długość kabla. Znacznie bardziej wygodne są modele akumulatorowe lub na baterie. Sprawa ma się nieco inaczej w przypadku dużego zbiornika. Tutaj najlepszy odkurzacz do dna basenu to taki, który nie będzie wymagał od nas godzin pracy przy jego obsłudze. Aby wyczyścić duży akwen trzeba byłoby poświęcić dużo czasu i energii oraz robić to regularnie. Dużo łatwiej jest po prostu umieścić odpowiednio zaprogramowany odkurzacz automatyczny do akwenu i cieszyć się wolnym czasem. Modele automatyczne to niezwykle wygodny sposób sprzątania basenu. Wystarczy wybrać odpowiedni program czyszczenia, a urządzenie samo będzie poruszać się po dnie, a nawet po ściankach zbiornika, czyszcząc jego powierzchnię.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu odkurzacza basenowego? Przede wszystkim na jego wydajność oraz na sposób zasilania. Modele zasilane z sieci mają znacznie większą wydajność. Równie ważny jest sposób pracy odkurzacza, czy posiada on własny filtr wychwytujący zanieczyszczenia, czy też istnieje konieczność do podłączenia go do systemu filtracji w basenie. Oczywiście, jak zawsze w tego rodzaju inwestycjach, nie bez znaczenia jest cena sprzętu, która powinna przekładać się na jego jakość i wygodę w użytkowaniu.