Gdzie możemy zbadać kleszcza?

 

Nie da się ukryć, że na widok kleszcza, większość z nas zaczyna zazwyczaj panikować, w szczególności, gdy pojawia się on na ciele naszych dzieci. Dlatego będąc na spacerze, za każdym razem powinniśmy sprawdzić całe ciało, by odpowiednio wcześnie zareagować i usunąć kleszcza.

Profesjonalne badania kleszczy

badanie kleszczaIm dłużej kleszcz pozostanie w naszym ciele po ukąszeniu, tym istnieje większe prawdopodobieństwo zakażenia różnymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze, gdzie główną jest borelioza. Aby potwierdzić ten fakt, powinniśmy wykonać odpowiednie badania. Jednak, aby móc je przeprowadzić, musimy niestety czekać około czterech tygodni, aż nasz organizm wytworzy przeciwciała przeciwko boreliozie. Jednak, aby przyśpieszyć ten proces, istnieje jeszcze jeden sposób, ponieważ możemy umówić się na wizytę w specjalistycznym laboratorium, gdzie doświadczeni pracownicy przeprowadzą badanie kleszcza, który przebywał w naszej skórze. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z tego rodzaju usług, ponieważ dzięki badaniu można w szybki sposób sprawdzić, czy kleszcz był nosicielem boreliozy, czy też nie. Sam proces jest prosty, ponieważ musimy wysłać kleszcza w szczelnym pojemniku na przykład tym samym, jak do badania moczu, oraz uiścić opłatę za wykonanie usługi. Koszt badania wynosi średnio od 100 do 400 złotych. Wyniki otrzymujemy w zaledwie kilka dni, co znacznie skraca czas oczekiwania i stresu z tym związanego.

Ważne, by pamiętać, że kleszcze przeważnie występują w takich miejsc jak skoszone łąki na działkach, krzaki, lasy i parki. Najlepiej ograniczyć odwiedzanie tych miejsc w sezonie lu całkowicie unikać, a jeżeli już, to po powrocie obowiązkowo w sposób bardzo dokładny sprawdzić całe ciało czy czasem nie zaatakował nas kleszcz. Im szybciej zauważymy intruza, tym lepiej.