nerka

Gdy masz problemy z nerkami i pęcherzem

Problemy zdrowotne potrafią znacznie wpłynąć nie tylko na samopoczucie chorego, ale także na możliwości sprawnego funkcjonowania w prostych, codziennych sytuacjach. Odkładanie „na później” wizyty u urologa czy nefrologa oraz wykonania koniecznych badań może sprawić, że mały kłopot urośnie do sporej, nieprzyjemnej dysfunkcji. Jeśli tylko zauważymy u siebie początkowe objawy problemów z nerkami czy pęcherzem, nie czekajmy do ostatniej chwili – szybka interwencja specjalisty może znacznie ułatwić późniejsze leczenie oraz konsekwencje choroby. Kiedy najczęściej dochodzi do problemów z pęcherzem albo nerkami i jak sobie z nimi radzić?

Zapalenia pęcherza – jak rozpoznać?

Na podstawie informacji z www.rynekzdrowia.pl można zauważyć, że jest kilka objawów charakterystycznych dla chorób pęcherza czy nerek, które powinny nas zaalarmować od razu. Każdy organizm inaczej radzi sobie z problemami, jednak niektóre sygnały zdecydowanie wszyscy powinniśmy kojarzyć z konkretnymi schorzeniami. Inaczej będą się one objawiać w zależności od tego, czy chorujemy na nerki czy na pęcherz. Poniższa tabela pozwoli uporządkować najbardziej charakterystyczne dla niewydolności obu organów oznaki.

Jakie są objawy?

Pierwsze objawy

Objawy zaawansowanej choroby

Problemy z nerkami

Kłopoty z oddawaniem moczu;

Podpuchnięte oczy;

Nadciśnienie;

Oddawanie moczu w nocy;

Ciągłe zmęczenie;

Ból w żebrach podczas nachylania się;

Opuchnięte oczy, obrzęk stóp, rąk lub kostek;

Pieczenie i ogromny ból podczas oddawania moczu;

Ciemno podbarwiony, krwisty mocz;

Mętny mocz o mocnym zapachu;

Ból w żebrach uniemożliwiający schylanie się.

Problemy z pęcherzem Lekkie pieczenie podczas oddawania moczu;

Częstomocz;

Problemy z oddawaniem moczu;

Częste nawroty zapalenia pęcherza.

Gorączka, nudności, wymioty;

Krew w moczu;

Silny ból nerek;

Ropna wydzielina w trakcie oddawania moczu.

Nefrologia a urologia – czym to się różni?

nerkaNefrologia, w przeciwieństwie do urologii, jest metodą mało inwazyjną, internistyczną. Nefrolog stara się leczyć objawy choroby nerek niezabiegowo, najczęściej ograniczając się do rozpoznania choroby, porad co do diety i praktyk higienicznych, a także dobrania odpowiednich leków. Jeśli zauważymy pierwsze objawy, takie jak zmęczenie, opuchlizna wokół oczu czy konieczność częstego oddawania moczu, warto najpierw udać się do nefrologa. Urolog natomiast korzysta z metod chirurgicznych. Wykona odpowiednie badania, takie jak usg, oraz zleci konieczne zabiegi. Taki lekarz określi na przykład, czy w naszym stanie powinniśmy zdecydować się na laserowe leczenie nietrzymania moczu. Poradnia urologiczna prowadzi także pacjenta przez kolejne stopnie leczenia, kiedy konieczna jest interwencja chirurga.

Metody leczenia

usgWedług portal.abczdrowie.pl po rozpoznaniu objawów lekarz zaleci nam badania. Będzie to najpewniej morfologia, ogólne badanie moczu, badanie poziomu kreatyniny i glukozy oraz usg układu moczowego. Specjalista może nas także wysłać na urografię bądź scyntygrafię. Kiedy lekarz otrzyma wyniki, będzie mógł zdecydować o dalszym leczeniu. Farmakologię czy zlecone przez doktora zabiegi można jednak uzupełniać domowymi sposobami. Pierwszym, najważniejszym i najbardziej popularnym z nich jest picie wody. Przy problemach z pęcherzem powinniśmy wypijać co najmniej trzy litry płynów dziennie. Pomocne jest także picie ziół. Szczególnie polecane są napary z bratka, mniszka, pokrzywy, rumianku czy szałwii. Należy także zadbać, by było nam ciepło. Noce przy otwartym oknie czy chodzenie po zimnych płytkach na boso zdecydowanie odpadają. Jeśli mamy problem z oddawaniem moczu, warto także ograniczyć kontaktu płciowe, sprzyjają one bowiem rozwojowi baterii i wydłużają czas leczenia.

Kto najczęściej choruje na nerki i pęcherz?

urolog dziecięcyProblemy z pęcherzem częściej miewają kobiety, ponieważ sprzyja temu ich anatomia – choćby krótsza cewka moczowa. Mężczyźni cierpią na zapalenia pęcherza kilkukrotnie rzadziej. Choroba dotyka często także dzieci, ponieważ łatwiej się przeziębiają i są mniej uważne, zarówno jeśli chodzi o higienę, jak o dbanie o ciepło i odpowiednie zachowanie (na przykład niesiadanie na zimnych płytkach czy chodnikach). Jeśli nasz maluch skarży się na problemy z oddawaniem moczu i ból w trakcie siusiania, zainterweniować powinien urolog dziecięcy. Wydawane bez recepty leki czy domowe sposoby zawsze warto stosować, ale jeśli problem się powtarza, nie ma sensu czekać z pójściem do lekarza. Pamiętajmy jednak, że pęcherz dziecka jest też dużo mniejszy niż dorosłego człowieka, więc sam fakt częstych wizyt w toalecie nie musi oznaczać, że syn czy córka mają problem. Profilaktycznie warto ponadto dbać, żeby dzieci piły dużo wody. Dzięki temu nerki będą lepiej pracować i dziecko będzie mniej narażone na problemy z pęcherzem, ale także odwodnienie organizmu.

Podsumowując

Problemy z pęcherzem należą do grupy częstych i mocno denerwujących problemów. Jeśli nawracają, potrafią skutecznie utrudnić codziennie funkcjonowanie. O pęcherz trzeba zatem dbać regularnie, na przykład pijąc dużo wody oraz reagując już na pierwsze niepokojące sygnały, jakie wysyła nasze ciało. 

1 thought on “Gdy masz problemy z nerkami i pęcherzem”

Leave a Comment