Efektowne tynkowanie domu

Elewacja domu może spełniać nie tylko rolę funkcjonalną, ale także estetyczną. Musi być przy tym odporna, ponieważ często jest narażona na różne zanieczyszczenia, zwłaszcza w sąsiedztwie ruchliwych dróg. Warto pamiętać, że nie musimy położyć takiego samego tynku na całej wysokości budynku. Możemy wówczas zdecydować się na rozwiązania ozdobne, a jednocześnie trwałe.

Mozaikowa fantazja na ścianie

tynk mozaikowy łódzkiePrzy pracach wykończeniowych domu warto wykorzystać dekoracyjne rodzaje tynku, jak na przykład ten mozaikowy. Składa się on z wysokogatunkowej epoksydowej i drobniutkiego, barwionego piasku kwarcowego. Popularnie nazywa się go tynkiem kamyczkowym lub marmolitem. Charakteryzuje się przede wszystkim wysokimi walorami estetycznymi, ale jest przy tym trwały, elastyczny i wytrzymały na działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne, niskie temperatury oraz opady atmosferyczne. Jeżeli chcemy sprowadzić tynk mozaikowy łódzkie to region, w którym znajdziemy producentów tego użytecznego materiału. Jedyną niedogodnością przy korzystaniu z marmolitu jest stosunkowo wysoki koszt, dlatego też w pracach wykończeniowych stosuje się go tylko na fragmentach powierzchni, a nie na całych ścianach. Często kładzie się go na cokoły, podmurówki, filary i parkany dla uzyskania efektu dekoracyjnego. Z powodzeniem można położyć go także wewnątrz, ponieważ jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i szorowanie. Tynk kamyczkowy spotkamy więc w poczekalniach oraz na korytarzach i klatkach schodowych, zazwyczaj w formie lamperii ze względów finansowych.

Tynk mozaikowy to jedno z ciekawszych rozwiązań, które stosuje się w nowoczesnym budownictwie. Występuje w wielu wariantach kolorystycznych i pięknie się mieni. Może pełnić funkcję ozdobną zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku ze względu na dużą wytrzymałość.