Efektowne dekorowanie tortów

Torty to bogato zdobione, eleganckie deserowe wypieki podawane podczas szczególnie uroczystych okazji. Kojarzą się głównie z urodzinami, ale równie często serwuje się je na weselach, przyjęciach komunijnych, chrzcinach, na imprezach firmowych, oraz na rocznicach i jubileuszach. Ojczyzną tych ozdobnych, deserowych wypieków są Włochy, a w Polsce znane są od czasu obecności na królewskim dworze królowej Bony, oznacza to zatem, że znane są one Polakom od co najmniej pięciuset lat.

Estetyczne dekorowanie tortów

dekoracja na torcieNie istnieje żadne normy ani wymogi dotyczące tego, jak torty powinny wyglądać, ani według jakich receptur powinny być wykonywane. Każdy cukiernik lub inna osoba przygotowująca torty może tworzyć je według własnego stylu i fantazji, ograniczeniem jest w tym przypadku jedynie wyobraźnia Torty można robić zarówno klasyczne, w kształcie pionowo ustawionego walca, jak i w innym, dowolnym, nawet najbardziej fantazyjnym kształcie. Torty na ogół robi się na bazie pieczonych blatów z ciasta, może to być ciasto biszkoptowe o dowolnym smaku, ciasto kruche, lub beza. Blaty ciasta nasącza się na ogół słodkim syropem, ponczem, lub alkoholem, na przykład rumem. Następnie blaty przekłada się słodkim kremem, masą, dżemem, lub konfiturą o preferowanym smaku. W tortach oprócz smaku równorzędne znaczenie ma wizualna strona, czyli wykończenie. Dekoracja na torcie może być zrobiona z owoców, kwiatów, słodyczy, lub cukrowych elementów ozdobnych i figurek. Dekoracje można wykonać także z tworzywa sztucznego. Takie ozdoby dopasowuje się do okazji, na jaką tort jest pieczony, Inne ozdoby daje się na torty ślubne, inne na komunijne, a jeszcze inne na urodzinowe. Wybierając ozdobę warto dowiedzieć się jaki styl najbardziej podoba się osobie, dla której pieczony jest tort, co najbardziej ta osoba lubi i co sprawia jej radość. Zdobienie tortu czyni go dopasowanym nie tylko pod kątem smaku, ale też pod kątem wizualnym, który to jest równie ważny.

Dekoracje na torcie czynią go jeszcze ładniejszym, bardziej wyjątkowym i dopasowanym do okazji. Nadaje mu niepowtarzalnego, uroczystego charakteru, i czyni go bardziej spersonalizowanym. Dobrze dobrane dekoracje na ładnym, dobrze wykonany torcie dają dużo radości i dodają okazji jeszcze więcej uroczystego charakteru.