Duży wybór wytrzymałych obrzeży trawnikowych

W dzisiejszym standardzie urządzania ogrodów występuje wiele elementów i nawierzchni, które łączą się w różnych możliwych konfiguracjach. W ogrodach są ścieżki, rabaty z kwiatami czy miejsce na grilla. Ogród to nie jednolita powierzchnia. Nie składa się z samej trawy. Dzięki zastosowaniu niedrogiego i coraz popularniejszego rozwiązania w łatwy sposób możemy oddzielić różne części ogrodu. Będziemy mogli stworzyć część rekreacyjną i do uprawy roślin. Z łatwością wyznaczymy ścieżki i oddzielimy rabaty kwiatowe od reszty trawnika.

Z wytrzymałymi obrzeżami trawnikowymi wykonamy ścieżkę

wytrzymałe obrzeża trawnikoweCzęstym elementem spotykanym w ogrodach jest ścieżka. Jednak nie tylko ona wymaga widocznego oddzielenia. Rabata kwiatowa będzie wyglądać estetyczniej, jeśli oddzielimy ją od trawnika. Idealnie nadają się do tego wytrzymałe obrzeża trawnikowe. Oddzielenie trawnika warto wykonać jak najbardziej „szczelnym” materiałem czyli takim, który ograniczy albo wyeliminuje szczeliny i łączenia elementów. Chodzi o to, że w każdą szczelinę trawa prędzej czy później wrośnie i mimo obrzeża przedostanie się na drugą, teoretycznie oddzieloną powierzchnię. Niedrogie, popularne i dość uniwersale są obrzeża drewniane, dostępne zwykle w formie rolborderów czyli drewnianych kołków lub listew tworzących szeroki pas najczęściej połączonych drutem. Najlepiej sprawdzają się jako obrzeża rabat i trawników. Pomagają wytyczyć i ukształtować ciekawe formy geometryczne. Można przy ich pomocy ukształtować okrągłą lub kwadratową rabatę na kwiaty. Pomogą również w łatwy sposób wytyczyć ścieżkę, po której będziemy mogli się przemieszczać po ogrodzie nie uszkadzając trawnika ani rabat. Wysypanie ścieżki żwirem lub ozdobnymi kamieniami uzyskamy bardzo ładnie wyglądający efekt. Jeśli mamy ogród naprawdę warto zastosować takie rozwiązanie, by wyglądał on jeszcze piękniej.

Najczęściej montujemy takie elementy na granicy rabaty i trawnika bądź trawnika i ścieżki ogrodowej, ale wyższe konstrukcje mogą mieć też zastosowanie przy tworzeniu np. podwyższonych rabat lub maskowaniu niezbyt atrakcyjnych elementów – takich jak stary betonowy murek czy pieniek. Najlepiej wybrać elementy drewniane, które pozostaną w naszym ogrodzie na długie lata i nadadzą mu oryginalnego estetycznego wyglądu.