Drukowarnie 3D we Wrocławiu

Jestem studentem robotyki, kierunek ten studiuję na wydziale elektroniki na Politechnice Wrocławskiej już od dwóch lat. Na ostatnich zajęciach laboratoryjnych, wykładowca zlecił nam wykonanie pewnego projektu.Mieliśmy indywidualnie zaprojektować, a następnie wydrukować za pomocą specjalnej drukarki przestrzennej wybraną przez nas bryłę, która miała stanowić przydatną część konstrukcji naszego przyszłego, docelowego robota, nad którym będziemy dopiero niedługo pracować. 

Jakie usługi świadczą drukarnie trójwymiarowe? 

drukarnia 3d wrocławPo głębszym namyśle, zdecydowałem się zaprojektować ruchomą kończynę, która miała być wzorowana na górnej kończynie ludzkiej. W pierwszej kolejności szczegółowo rozrysowałem swój projekt, ustaliłem jago docelowe wymiary oraz założenia konstrukcji, która miała działać na stosunkowo prostej, ale i efektownej metodzie zawiasowej (dzięki temu zaprojektowana przeze mnie kończyna miała być jak najbardziej plastyczna). Kiedy już zaprojektowałem model od A do Z, zacząłem wizualizować go w formacie 3D, za pomocą specjalnego, zaawansowanego programu komputerowego, który dedykowany jest właśnie przyszłym robotykom. Kiedy mój projekt 3D był już w pełni ukończony, zacząłem wyszukiwać za pomocą internetu odpowiedniej drukarni, która umożliwia mi wydrukowanie mojego projektu laboratoryjnego. Moją uwagę przykuła zwłaszcza pewna drukarnia 3D Wrocław, która posiadała na swej oficjalnej stronie internetowej bardzo przychylne opinie innych klientów. Po udaniu się do owej drukarni i zapoznaniu się ze wszystkimi oferowanymi przez nią usługami, w ostateczności zdecydowałem się na druk SLS, który miał wydrukować przestrzennie mój projekt ze sproszkowanych tworzyw sztucznych. Metoda ta zdała mi się najbardziej odpowiednia, ponieważ jej cena nie była zbyt wygórowana (za usługę zapłaciłem około 40 zł), a ponadto docelowa konstrukcja miała wyróżniać się trwałością i solidnością (zawiasy wykonane z tworzyw sztucznych nie były narażone na pęknięcia czy innego tego typu uszkodzenia, które w przypadku innych metod mogły wystąpić). 

Mój zaliczeniowy projekt gotowy mogłem odebrać po zaledwie dwudziestu minutach. Wszystkie parametry zaprojektowanej przeze mnie części odpowiadały moim założeniom, wbrew początkowych obaw, wydruk przestrzenny był solidnie wykonany, a wszystkie zawiasy działały płynnie. Mogłem również zdecydować o kolorze zaprojektowanej przeze mnie bryły, mój wybór padł na kolor grafitowy, bowiem to właśnie ten kolor wydał mi się najbardziej odpowiedni. Na zajęciach laboratoryjnych prowadzący pochwalił mój projekt i ocenił go na ocenę bardzo dobrą.