Dokładne tulejowanie części maszyn budowlanych

Koparki wykorzystywane są do wielu zadań, i niejednokrotnie wykonują pracę, do których można by z powodzeniem przeznaczyć kilka innych rodzajów pojazdów. Ich uniwersalność powoduje jednak znacznie większe zużycie, które najczęściej objawia się poważnym wypaczeniem zaczepów oraz tuneli do montowania narzędzi, czy układów hydraulicznych. Takie uszkodzenia niejednokrotnie mogą spowodować całkowite unieruchomienie maszyny, i wymagają natychmiastowej naprawy.

Fachowa naprawa wypaczonych części koparek

precyzyjne tulejowanie koparekWypaczone części są podatne na dalsze uszkodzenia, zwłaszcza rdzewienie i korozję, gdyż najczęściej zdarza się iż wypaczone elementy nie mają już ochronnej farby antykorozyjnej, i mogą z łatwością ulec zniszczeniu, nawet nieodwracalnemu. Wiele takich uszkodzeń można usunąć bardzo łatwo, aczkolwiek poważniejsze usterki i wypaczenia wymagają wizyty w warsztacie pojazdowym. Naprawa takich wypaczeń może być usunięta poprzez przetulejowanie i ponowne zabezpieczenie naprawianego miejsca. Właściciele koparek wybierają jednak tylko te warsztaty, które renomowane są za dokładne, precyzyjne tulejowanie koparek. Niewłaściwie wykonane tulejowanie może bowiem utrudnić montaż narzędzi, a w niektórych sytuacjach uniemożliwić całkowicie zamontowanie łyżki czy naprawianego narzędzia. Tulejowanie samo w sobie nie jest zbyt skomplikowanym procesem, i wymaga wygładzenia powierzchni wypaczonego elementu, oraz wywiercenia i wygładzenia otworu w taki sposób, by montaż naprawianego narzędzia był jak najłatwiejszy. W ten sam sposób mogą być naprawiane zaczepy układów hydraulicznych, otwory na haki holownicze czy wszystkie podobne elementy koparek. Wiele zakładów naprawczych umożliwia wykonanie napraw na placu budowy, choć takie naprawy wykonywane są wyłącznie pobieżnie, i nie gwarantuje poprawnego działania sprzętu przez długi czas.

Właściciele koparek preferują więc znacznie dokładniejsze i pewniejsze tulejowanie w warsztatach, gdzie do naprawy elementów używane są profesjonalne narzędzia, frezarki przemysłowe oraz preparaty zabezpieczające przed korozją i rdzewieniem. Koszty takich napraw różnią się w zależności od uszkodzenia, aczkolwiek nadal pozostają bardzo przystępne, zwłaszcza w porównaniu do kosztu zakupu nowego elementu do koparki w miejsce uszkodzonej części.