Decydujemy się na transport towarów z USA

Stany zjednoczone są na czołowym miejscu w rankingach największych krajów eksportowych oraz importowych. Największymi partnerami handlowymi USA są Chiny, Meksyk, Kanada oraz Unia Europejska. Jest to również jeden z istotniejszych partnerów handlowych Polski. Najczęściej importuje się produkty przemysłu samochodowego, chemicznego oraz elektromaszynowego.

Efektywny import towarów z USA

import towarów do polski z usaNajczęściej importowanymi do Polski z USA produktami są maszyny oraz urządzenia mechaniczne, elektryczne, jak i ich części, pojazdy, statki, samoloty czy inne środki transportu, jak i produkty przemysłu chemicznego. W tym największą grupę importowanych pozycji stanowią samoloty oraz śmigłowce, silniki i turbiny, ropa naftowa, jak i kondensaty gazu naturalnego, samochody osobowe oraz przyrządy lekarskie czy weterynaryjne. Warto dobrać optymalny import towarów do polski z usa. Możliwe jest skorzystanie z dwóch form transportu ze Stanów Zjednoczonych do Polski, czyli transport morski oraz lotniczy. W przypadku większych zamówień bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest spedycja morska. Fracht morski jest rozwiązaniem, które zajmuje znacznie więcej czasu, jeżeli początkowo towar znajduje się w części środkowej kraju. Z zachodniego wybrzeża transport trwa od czterech do sześciu tygodni, natomiast ze wschodniego trzy do czterech tygodni. Natomiast transport lotniczy najczęściej wybierany jest w sytuacji, kiedy kupowane produkty są wartościowe albo niewielkie, jak również często się psujące. Stany Zjednoczone pod względem celnym traktowane są z punktu widzenia Unii Europejskiej jako państwa trzecie. Importując towary należy uiścić cło oraz podatki. Możliwe jest zapoznanie się ze stawkami celnymi w systemie taryfowym ISZTAR. Znajdziemy tam również informacje odnośnie wysokości podatku VAT czy akcyzy.

Konieczne jest także posiadanie odpowiednich dokumentów, jakie są niezbędne przy imporcie z USA. Będzie to faktura handlowa, specyfikacja towaru, świadectwa pochodzenia wydawane przez eksportera oraz przy transporcie drogą morską także konosament od firmy przewozowej. Istotna jest także deklaracja wartości celnej oraz Jednolity dokument Administracyjny, jaki wykorzystywany jest w czasie dokonywania odprawy celnej. W zależności od typu produktu niezbędne mogą być dodatkowe dokumenty.