Czym szydełkować – sznurkiem bawełnianym czy włóczką?

 

Szydełkowanie często robi wrażenie wyjątkowo skomplikowanej techniki dziewiarskiej. W przeciwieństwie do drutów, wykorzystuje ona zaledwie jeden przyrząd, za którego pomocą można zrobić bardzo dużo – od serwetek, po swetry, aż do firan i zasłon. Szydełkowanie, wbrew pozorom, nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Sznurek bawełniany a włóczka – czym się różnią?

sznurek bawełnianyDo szydełkowania potrzebne jest – oczywiście – szydełko. Jest to nieduży przedmiot, który trochę przypomina drut zakończony małym haczykiem. Niektóre – bardziej profesjonalne – modele mają również ogumowane rączki, dzięki czemu łatwiej się nimi pracuje. Szydełkowanie jest o tyle prostsze od robienia na drutach, że jednocześnie pracuje się na tylko jednym oczku. Jeżeli coś się zaplącze lub rozpadnie, zawsze można to od razu poprawić. W przypadku drutów, pracujemy na całym rzędzie oczek. Gdy jedno z nich zostanie źle wykonane, trzeba rozpruwać cały rząd i robić go od nowa. Z czego najwygodniej się szydełkuje? Częstym wyborem jest włóczka. W pasmanteriach można dostać bardzo cienkie modele, którymi niewygodnie pracuje się na drutach, jednak na szydełko nadają się w sam raz. Osoby mniej cierpliwe preferują jednak szydełkowanie za pomocą bawełnianego sznurka. Jakie są zalety tego rozwiązania? Sznurek bawełniany jest grubszy, przez co wykonane nim oczka znacznie łatwiej jest złapać haczykiem szydełka. Wyroby wytwarza się nim znacznie sprawniej – nasze prace szybciej nabierają odpowiedniej wielkości. Ozdoby z włóczki są bardzo delikatne i cienkie. Chociaż ma to swój urok, właśnie przez tę filigranowość serwetki lub firanki bardzo często się rozpruwają. Zahaczenie ich paznokciem lub ostrym przedmiotem może je zdeformować, a nawet doprowadzić do rozprucia. Sznurek natomiast znaczniej trudniej jest uszkodzić, dzięki czemu wykonane z niego wyroby są w stanie przetrwać nienaruszone znacznie dłużej. Można z niego stworzyć tak zaawansowane robótki, jak pufy, torebki, a nawet małe dywany – lub duże, jeżeli ktoś tylko ma ochotę.

Szydełkowanie może wydawać się trudne. Wymaga jednak cierpliwości oraz odrobiny chęci, aby opanować tę technikę. Za pomocą szydełka, można wytworzyć niesamowite wyroby, które mogą być nie tylko ozdobami w naszym domu, ale także wyjątkowymi podarunkami dla bliskiej osoby.