Czym charakteryzuje się zawieszenie pneumatyczne?

Powszechnie znane i lubiane tradycyjne zawieszenia od ponad 30 lat są zastępowane przez zawieszenia pneumatyczne. Te nowe rozwiązania poprawiają parametry trakcyjne auta, redukując wszelkie drgania i wstrząsy występujące w trakcie jazdy. Dzięki temu poprawiają komfort jazdy.

Jaka jest rola poduszek pneumatycznych? 

poduszki pneumatyczneZwykle zawieszenie pneumatyczne umieszczane jest w nowych, bardziej luksusowych samochodach. Stosuje się je również w przypadku aut, które przeznaczone są do jazdy po nierównych powierzchniach, tj. w SUV-ach, kombi i autach terenowych. Zawieszenie takie umożliwia bieżącą regulację wysokości samochodu. Poprzez zastosowane układy elektroniczne i czujniki odczytywana jest prędkość, z którą auto się porusza. Wolna jazda powoduje zwiększenie prześwitu auta od podłoża, a szybka- jego zmniejszenie, dzięki czemu pojazd lepiej wchodzi w zakręty. Oprócz zapewnienia większego bezpieczeństwa pasażerom (obciążenie auta ma mniejszy wpływ na jego zachowanie w trakcie jazdy), takie zawieszenie poprawia również wygląd auta. Pozbywamy się problemu nieestetycznie wyglądającego przysiadającego tyłu. Zastosowane poduszki pneumatyczne przechwytują i amortyzują wszystkie wibracje, drgania i wstrząsy, które powstają w trakcie jazdy po nierównym podłożu. Dzięki temu samochodem z zawieszeniem pneumatycznym „płynie się” po drodze, ciesząc się wysokim komfortem podróżowania. W standardowym zawieszeniu hydraulicznym wykorzystywane są amortyzatory olejowe. Pracują one w oparciu o ciśnienie zawartego w nich oleju.

W przypadku zawieszenia pneumatycznego elementy poduszkowe wypełniane są powietrzem przez specjalne kompresory. Gdy auto wjedzie na nierówność, wówczas poduszka wypełnia się powietrzem w takim stopniu, żeby całkowicie zamortyzować wstrząs.