Czy piec w domu może być eko?

O smogu mówi się już codziennie, w całej Polsce. Na przystankach wiszą tablice informujące o czystości powietrza, na smartfonach pojawiają się aplikacje monitorujące smog. O emisję niekorzystnych substancji często podejrzewa się także piece, którymi ogrzewamy nasze domy. Czy więc piece mozgą być ekologiczne? A jeśli tak, to jakiego pieca powinniśmy szukać?

Ekologiczny piec czyli ecodesign

piece ecodesignZacznijmy od „poprzednika” całkowicie ekologicznych pieców, czyli tych z kotłami klasy piątej. Co oznacza ta klasyfikacja? Otóż wiąże się ona z minimalizacją szkodliwych substancji z paleniska. Dla porównania, do niedawna najsłabszą dopuszczalną klasą były kotły klasy trzeciej. One emitowały aż 3 razy więcej szkodliwych pyłów i innych substancji. Natomiast urządzenia najniższej, pierwszej klasy emitowały aż 5 razy więcej zanieczyszczeń! Na szczęście dziś kotły klasy piątej to już standard, a przyszłością są właśnie piece ecodesign. Na czym polega ich działanie? Otóż kotły ecodesign przede wszystkim spełniają sezonowe normy emisji zanieczyszczeń – także przy zmniejszonej mocy palenia w kotle. Do tego dochodzi jeszcze sprawność kotła. Te klasy piątej mają ją na poziomie 90%, a ecodesign dodaje jeszcze efektywność kotła (opartą na dopasowaniu do mocy palenia) także sezonowo. Oczywiście, im nowocześniejszy kocioł, tym większa wygoda – także tu ma to zastosowanie. Nowoczesne piece są zautomatyzowane, automatycznie dopasowują moc do zapotrzebowania grzewczego. Co ciekawe, ekologia kojarzy nam się z dodatkowym wydatkiem – a kocioł ekologiczny pozwala nam zaoszczędzić! Wiąże się to z jego efektywnością dopasowaną do sezonu grzewczego. Jest jeszcze jedna rzecz, którą warto wiedzieć – kotły eco mają zostać wprowadzone jako standard dyrektywą unijną w 2020 roku. Sezonowa efektywność energetyczna nie będzie mogła być mniejsza, niż 75% dla kotłów o mocy 20 kW lub mniejszej a 77% dla kotłów o mocy przekraczającej 20 kW. W dokumencie ustalono również ścisłe wymagania dotyczące emisji tlenku węgla, azotu, organicznych związków gazowych i cząstek stałych. Warto więc wyjść naprzeciw i już dziś mieć to na uwadze.

Jak widać, piec jak najbardziej może być i ekologiczny i wydajny. W dodatku design ekologiczny okazuje się być znacznie bardziej oszczędny niż to, co znaliśmy do tej pory. Dlatego warto dowiedzieć się o nim nieco więcej, a z czasem zainwestować w taki kocioł, z korzyścią dla środowiska i domowego budżetu.