Co to jest system paletyzacji?

Każdy towar, który znajdujemy w naszych sklepach przeszedł długą drogę. Poprzez dobranie odpowiednich materiałów, wyprodukowanie w fabryce, właściwe zabezpieczenie oraz zapakowanie wyrobu i transport, znalazły się na półkach, z których możemy je zakupić. W czasie tego łańcucha bardzo ważne jest przygotowanie do dystrybucji.

Korzyści nowoczesnych systemów paletyzacji

nowoczesne systemy paletyzacjiWytwarzane produkty są przeróżnego rodzaju, mają inne zastosowanie i pochodzą z wielorakich materiałów, dlatego każdy przewożony do miejsca docelowego jest w inny sposób. Bardzo popularna jest czynność paletyzacji towarów, polegająca na układaniu wyrobów detalicznych na paletach w określony sposób. Proces ten jest jednym z systemów szeroko rozumianej logistyki. Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu odbywało się to wszystko ręcznie albo w minimalny sposób zautomatyzowany. Obecnie coraz częściej stosuje się roboty, które wykonują te zadanie. Nowoczesne systemy paletyzacji to teraz przeważnie linie produkcyjne, na których te elektroniczne maszyny dokonują ułożenia i zapakowania towaru do wywozu z firmy bądź do poddania ich magazynowaniu. Umożliwia wielość metod ułożenia produktów na palecie oraz przyspiesza ich przepływ w danej hali czy składnicy. Do tego automatyzacja paletyzacji, oprócz spakowania wyrobów, może oferować też inne usługi magazynowania – zamykanie kartonów, etykietowanie czy foliowanie i ważenie. Powoduje to wiele korzyści dla przedsiębiorstwa bo do tylu zadań wystarcza wtedy jedna linia produkcyjna, co na pewno obniża koszty, a zarazem zwiększa wydajność. Dzięki zautomatyzowaniu roboty wykonują powtarzalne ruchy wpływając na jakość pakowania i zapewniając właściwy kształt palety. Takie nowoczesne systemy mogą stosować firmy spożywcze czy farmaceutyczne, ponieważ proces ten zachodzi wtedy czystych warunkach, nie powodując zagrożenia dla towarów. Bardzo popularnymi przedmiotami, które poddawane są paletyzacji to pudełka i kartony, które są płaskie i świetnie nadają się do paletyzacji. Poza tym wiele innych wyrobów poddawanych jest temu procesowi, jak tacki, skrzynki, pojedyncze butelki szklane, puszki czy worki.

Jak widać, zastosowanie zautomatyzowanych systemów daje wiele korzyści producentom. Zyskuje na tym ergonomia pracy ich magazynu, a oni sami mogą być co do bezpieczeństwa ich towarów w trakcie dystrybucji i magazynowania. Taki system paletyzacji jest na pewno właściwym kierunkiem w rozwoju danej firmy.