Chemia do czyszczenia podłóg

 

Najintensywniej brudzącą się powierzchnią w domu lub mieszkaniu jest podłoga. Regularna pielęgnacja pozwoli zachować odpowiedni poziom higieny, ale również dobrą kondycję posadzki. W takim celu warto skorzystać z różnych środków czyszczących, które dostępne są na rynku. Wiele producentów oferuje szeroki zakres takich preparatów przeznaczonych do mycia i konserwacji podłóg. 

Używanie chemii do podłóg

Chemia domowa do podłógPodłogi mogą być wykończone przy pomocy różnych materiałów takich jak drewno, ceramika, linoleum, korek, kamień lub żywica epoksydowa. Chemia domowa do podłóg powinna być zatem dobierana ze względu na indywidualne właściwości tych rodzajów. W takim wypadku podstawową zasadą podczas wyboru preparatu jest jego dobór pod względem powierzchni. Na rynku istnieją również takie, które mają przeznaczenie uniwersalne, jednakże należy się z nimi obchodzić ostrożnie – mogą pozostawić matowy osad na przykład na posadzce kamiennej. Jest to powód, dla którego powinno się zaznajomić z zaleceniami producenta. Wszystkie potrzebne informacje znaleźć można na ulotce lub etykiecie. Znajdziemy w niej wskazania jak korzystać z preparatu, czy trzeba go rozcieńczać, jak często można go stosować oraz czy wymaga zmycia z powierzchni podłogi. Profesjonalna chemia do podłóg jest niezastąpiona, ponieważ dzięki niej można pozbyć się trudnych zabrudzeń oraz nieestetycznych nalotów. W zależności od rodzaju zazwyczaj preparat można używać w połączeniu z automatami szorująco-piorącymi, myjkami ciśnieniowymi, do mycia ręcznego lub przy użyciu klasycznego sprzętu w postaci mopa. Do takiej chemii zalicza się płyny myjąco-odtłuszczające, środki przeznaczone do gruntownego czyszczenia podłóg, wszelkie nabłyszczacze oraz inne środki pielęgnujące. Jeżeli na podłodze widnieją nietypowe zabrudzenia lub z powodu zaniedbania straciła ona swój blask to powinno się sięgnąć po specjalne środki, które wywabiają plamy. Znajdują one szerokie zastosowanie w momencie, kiedy posiada się podłogę wyłożoną kaflami lub kamieniem.

Mycie podłogi powinno stać się nawykiem i warto wykonywać je codziennie w celu utrzymania należytej czystości i świeżości. Dzięki temu powierzchnia danej podłogi będzie zabezpieczona przed uszkodzeniami oraz szybszym blaknięciem, czy też wytarciem. Często chemia do podłóg zawiera specjalne dodatki tworzące na powierzchni dodatkową warstwę chroniącą. W wielu sklepach można dostać preparaty, które nadają się do regularnego stosowania.