ćwiczenia

Aktywny senior – pomysły na wypoczynek

Obecnie coraz częściej spotykamy się z teorią, że życie zaczyna się dopiero po 60-tce coraz częściej też spotykamy aktywnych seniorów, którzy aktywnie spędzają czas. Co więcej wiele ofert wakacyjnych czy wypoczynkowych skierowanych jest nie tylko do osób młodych, ale właśnie i do osób starszych i warto z nich korzystać. Oto kilka z bardziej i mniej konwencjonalnych pomysłów na aktywny wypoczynek dla osób starszych.

Prywatny dom seniora – jak uatrakcyjnić pobyt

dom senioraPrywatne domy opieki w Polsce cieszą się raczej dość zła sławną a niesłusznie. Według informacji ze strony www.lesnydomseniora.pl miejsca te mają zapewnić jak najlepsze warunki bytowe osobom tam przebywającym, mają one także gwarantować bezpieczeństwo, co w przypadku osób starszych nierzadko schorowanych jest bardzo istotne. Minusem pobytu w takim miejscu jednak może okazać się monotonia, dlatego warto pomyśleć o ciekawych sposobach wypoczynku w takim prywatnym domu opieki. Możliwości jest tutaj sporo, dużo zależy od tego w jakim miejscy położony jest ośrodek. Jeśli jednak znajduje się on w jakiejś zacisznej i spokojnej okolicy, to jedną z lepszych alternatyw, jeżeli chodzi o aktywny wypoczynek dla osób starszych mogą być spacery. Pozwoli to nie tylko na wyrwanie się z domu opieki, ale także pozytywnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie. W wielu przypadkach prywatny dom opieki udostępnia swoim pensjonariuszom dostęp do ogrodów, dzięki czemu nawet osoby o słabym zdrowiu mogą cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Oczywiście spacery to tylko jedna z możliwości na aktywne spędzanie czasu wolnego w domu opieki.

Aktywny wypoczynek we własnym zaciszu domowym

ćwiczeniaSeniorzy mogą obecnie także aktywnie wypoczywać nie wychodząc z własnego domu. Powszechnie dostępne są takie rozwiązania jak np. orbitrek do domu, jest to dość prosty przyrząd do treningu, którego koszt zakupu, w przypadku tych prostszych wersji według strony http://meadowgroup.pl to około 400zł, czyli tak naprawdę niewiele. Tego rodzaju domowy sprzęt do ćwiczeń jest szczególnie wskazany dla seniorów z racji tego, że ćwiczenie na nim nie obciąża stawów, co w starszym wieku jest bardzo istotne. Dodatkowo możliwość indywidualnego ustawienia programu dostosowanego do potrzeb i możliwości każdej osoby sprawia, że ćwiczenie na takim urządzeniu nie stanowi szczególnie wielkiego obciążenia. Czemu jednak osobom starszym zaleca się takie spędzanie wolnego czasu? Może to dziwić, jednak ruch jest ważny w każdym wieku, a w Polsce bardzo często mamy do czynienia ze starszymi osobami, które rezygnują z jakiejkolwiek formy aktywności.

Wyjazd do uzdrowiska

uzdrowiskoDobrym i popularnym sposobem na wypoczynek wśród osób starszych jest wyjazd do jakiegoś sanatorium lub uzdrowiska. Na portalu www.e-kurort.pl są artykuły, które informacją, że można tam znaleźć dobraną dietę, do tego odbywające się w trakcie pobytu zabiegi mają korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie osób starszych. Dodatkowo takie wyjazdy są częściowo refundowane przez NFZ, co także przemawia za korzystaniem z tego rozwiązania. Ponadto zwłaszcza w przypadku osób samotnych może być to okazja nie tylko na spędzenie czasu w inny sposób niż zwykle, ale także i na poznanie kogoś nowego, o czym coraz częściej się mówi. Minusem wyjazdów refundowanych przez fundusz jest jednak długi czas oczekiwania na taki wyjazd, jak i brak możliwości wyboru miejsca do którego chciałoby się jechać. Niemniej jest to forma wypoczynku z której warto korzystać.

Aktywny senior – oferta dla osób przezywających drugą młodość

spływ kajakowyWedług portalu www.senior.pl obecnie w Polsce coraz częściej spotykamy aktywnych seniorów, którzy to uprawiają sporty, prowadzą bogate życie towarzyskie, itd. W przypadku takich osób warto pomyśleć o nieco mniej zachowawczych rozwiązaniach, a możliwości jest naprawdę sporo. Można by tu wskazać kilka ciekawych rozwiązań dla bardziej i mniej aktywnych osób, wśród których wymienić można takie jak:

  • wycieczki leśne, górskie, nadmorskie,
  • wycieczki rowerowe,
  • wędkarstwo,
  • spływ kajakowy.

Według strony www.wioselko.pl propozycje te są bardziej lub mniej wymagające pod względem fizycznym, a co za tym idzie decydując się na taki aktywny wypoczynek należy zdawać sobie sprawę ze swojej kondycji i stanu zdrowia. Niemniej nie chodzi o to by osoby starsze unikały wycieczek rowerowych czy długich spacerów. Decydując się jednak na kajaki czy górskie wyprawy warto pomyśleć o tym by towarzyszył nam ktoś modszy, wówczas będzie to nie tylko bezpieczniejsze, ale także będzie to świetny sposób na zatarcie różnić pokoleniowych w rodzinie i zżycie się. Osoby starsze mogą spędzać czas bardzo aktywnie i nie bac się tego wystarczy tylko by pamiętały o zachowaniu rozsądku.

Krótko podsumowując

W dzisiejszy czasach osoby starsze bez względu na stan zdrowia i upodobania mają całkiem sporo możliwości, jeśli chodzi o aktywny wypoczynek. Warto zatem zapoznać się z dostępnymi opcjami by nawet na emeryturze cieszyć się pełnią życia.

1 thought on “Aktywny senior – pomysły na wypoczynek”

Leave a Comment